כיצד לבחור מכשיר שמיעה עבור האוכלוסייה הבוגרת?

ירידת שמיעה מתחילה לרוב לאחר גיל 60 והיא איטית, הדרגתית ומחמירה עם הזמן. לכן, חשוב מאוד להרכיב מכשיר שמיעה לפי הצורך, בהקדם ולהימנע מדחייה – ככל שדוחים את הרכבת מכשיר השמיעה, כך השיקום שלאחר מכן הופך קשה יותר.
אז מה חשוב לדעת לפני שבוחרים מכשיר שמיעה עבור האוכלוסייה הבוגרת?
1. הסוג והרמה של המכשיר
שוק מכשירי שמיעה "מוצף" וכולל מגוון רחב של יצרנים והיצע רחב של דגמים.

מכשירי שמיעה מסווגים לפי רמת הביצועים והטכנולוגיה שלהם: החל במכשירים בסיסיים ועד מכשירי שמיעה איכותיים – ככל שהמכשיר מתקדם יותר כך איכות השמע ומנגנוני נטרול הרעש שלו טובים יותר.

2. תצורת המכשיר
מכשירי שמיעה זמינים במגוון תצורות – מכשירים המורכבים מאחורי האוזן, מכשירים המורכבים בתוך תעלת השמיעה, ועוד. תצורת המכשיר אינה קשורה לרמה ולאיכות של מכשיר השמיעה, אלא קובעת את צורתו החיצונית. לכן, חשוב לבחור את התצורה המתאימה למרכיב, בהתאם לצרכיו – למשל, משתמש בעל קושי מוטורי הבא לידי ביטוי ברעידות בידיים, יעדיף לבחור מכשיר קל לתפעול ולהרכבה, או מכשיר גדול יחסית וקל לאחיזה.
3. מחיר
טווח המחירים של מכשירי שמיעה הוא רחב, וככל שהמכשיר מתקדם יותר כך המחיר שלו גבוה יותר. משתמשים בעלי אורח חיים פעיל המבלים שעות רבות מחוץ לבית, יוצאים לפגישות או צורכים תרבות יעדיפו מכשיר שמיעה מתקדם, בעוד שמשתמשים שמבלים את מרבית זמנם בסביבות שקטות כמו הבית יוכלו להסתפק במכשיר בינוני או בסיסי.
4. שירות
סל השירותים המוצעים על ידי מכון השמיעה הוא שיקול משמעותי עבור לקוחות הנמנים על האוכלוסייה הבוגרת. מכשירי שמיעה מצריכים כיול וכיוונון מחדש לעתים תכופות, בפרט בחודש הראשון להרכבה. על מנת שהמרכיב יפיק את התועלת המרבית ממכשיר השמיעה שלו, הוא חייב לפקוד את מכון השמיעה מספר פעמים על מנת שיכווננו לו את המכשיר, לשביעות רצונו. על כן חשוב לוודא כי מכון השמיעה מציע סל שירותים המבטיח התאמה אופטימלית של מכשיר השמיעה למשתמש גם לאחר ביצוע הרכישה.

5. לא לתת לניסיון לא מוצלח מן העבר למנוע מכם להרכיב מכשיר שמיעה
אם הרכבתם בעבר מכשיר שמיעה וחוויית השימוש בו לא הייתה טובה, או ששמעתם מאדם שהרכיב מכשיר שמיעה שלא היה מרוצה, אין הדבר אומר כי עליכם להתפשר על השמיעה שלכם: מכשירי שמיעה נבדלים בתצורתם ובתכונות הקיימות בהם, וכך הנוחות וההתאמה של מכשיר אחד יכולה להיות שונה מאוד מאלו שבמכשיר אחר. המגוון הקיים בשוק והטכנולוגיות הזמינות מאפשרות התאמה אינדיבידואלית של מכשירי השמיעה למשתמש, כך שכל אחד יכול למצוא מכשיר העונה על צרכיו, וכן נעים ונוח להרכבה.

6. מכשירי שמיעה מצריכים תקופת הסתגלות
כמו דברים רבים בחיינו, מכשירי שמיעה מצריכים הסתגלות וזמן להתרגל לנוכחותם. בדרך כלל, תקופת ההסתגלות למכשיר שמיעה חדש נמשכת כחודש ימים, במהלכה גופנו מתרגל לגוף הזר ולחוויית השמיעה החדשה. בהתחלה, שמיעה באמצעות מכשיר שמיעה עלולה להרגיש "מוזרה" – רעשים שהתרגלנו לא לשמוע מובלטים והקול שלנו כשאנו מדברים עלול להישמע חזק יתר על המידה. לאחר תקופת ההסתגלות הכוללת התאמות וכיוונון של מכשיר השמיעה, חוויית השמיעה מרגישה טבעית ורגילה.

7. מכשיר שמיעה יחיד או זוג מכשירים
עבור מרבית האוכלוסייה, ירידת שמיעה היא סימטרית וקורית בשתי האוזניים. במקרה כזה ההעדפה היא לרכוש שני מכשירי שמיעה ולא מכשיר יחיד. רכישה של מכשיר שמיעה יחיד צריכה להיעשות בהמלצת מומחה, ואם האוזן השנייה תקינה לגמרי או לחילופין לא שומעת כלל – חוסר איזון בשמיעה באוזניים עלול להשפיע על מרכיבים אחרים בחיים מלבד השמיעה, כמו שיווי משקל והתמצאות במרחב, הכרוכים בתפקוד תקין של האוזניים.

8. מכשירי שמיעה לא מיועדים אך ורק לכבדי שמיעה
הרכבת מכשירי שמיעה מומלצת גם עבור מי שסובל מירידת שמיעה בינונית, ולא רק מי שסובל מאובדן שמיעה חמור. אם אתם מרגישים שאתם שומעים בסביבות שקטות אבל מתקשים לשמוע ולהבין מה שאנשים אומרים בסביבות רועשות, מומלץ כי תשקלו לגשת לייעוץ ובדיקת התאמה של מכשירי שמיעה.