האם מכשירי שמיעה מהווים טיפול יעיל לטנטון? כל מה שאתם צריכים לדעת על הטנטון.

טנטון או זמזומים באוזן הם תופעה שבה שומעים צלילים באוזן בלי נוכחות צלילים חיצוניים.

ממה נגרם הטנטון? 

לטנטון יש כל מיני גורמים ידועים ולא יודעים.

הסיבה הנפוצה לטנטון היא נזק לתאי השיער הפנימיים. באוזן הפנימית שלנו יש תאי שערה הממרים את הצליל הנקלט מהסביבה לאותות חשמליים ושולחים אותם למוח והמוח מפענח את הצליל (אם זה קול של בן אדם, מה נאמר וכדומה). אם לתאי השערה האלה נגרם נזק (לרוב מחשיפה ממושכת לרעש) יכולים "לדלוף" זרמים חשמליים באופן אקראי למוח, והמוח בתורו מתרגם אותם לצלילים וכך נשמע הטנטון.

גם הזדקנות טבעית יכולה להיות גורם לטנטון. מצבים בריאותיים כרוניים כלליים או מחלות מסוימות יכולים לגרום לטנטון.

חשיפה ממושכת לרעש חזק היא סיבה שכיחה מאוד לאובדן שמיעה וטנטון קבוע באוזן.

האם לטנטון יש תרופה?

התשובה היא לא. אין תרופה שמרפאת את הטנטון אבל יש כל מיני דרכים להקל בטנטון. אפשר להתמודד עם הטנטון ולחיות איתו טוב יותר.

איך מאבחנים טנטון?

טנטון הוא צליל בעל תדר מסוים (קבוע או משתנה) וכדי לאבחן אותו צריך לדעת באיזה תדר הטנטון. הקלינאי משמיע דרך האוזנית לנבדק צלילים בתדרים שונים מנמוכים עד גבוהים, ואז הנבדק צריך להצביע איזה תדר דומה לטנטון שהוא שומע בראש, וכך אפשר לדעת באיזה תחום תדרים הטנטון נמצא.

האם מכשיר שמיעה באמת עוזר לטנטון?

כיוון שאנשים רבים סובלים מטנטון יש להם ירידת שמיעה, ואז הם מרכיבים מכשירי שמיעה. מכשיר שמיעה במקרים רבים יכולים למסך את הטנטון. זאת מכיוון שהמכשיר עצמו משמיע צלילים שקטים כאלה כמו כל אבזר חשמלי, אז המרכיב ישמע פחות את הטנטון שלו. האגודה האמריקאית לטנטון מעידה על 60% הקלה בטנטון לאנשים שמרכיבים מכשירי שמיעה.

 
 
 
מכשיר שמיעה נגד טנטון
 
TRT הוא אחד המכשירים החדישים מצוידים בפונקציה מובנית נגד הטנטון מה שנקרא ממסך הטנטון. בעצם מה שמהכשיר עושה הוא  רעש נגדי שממסך את הטנטון. הקלינאי מפעיל במכשיר רעש בתדר של הטנטון וכך "הרעש "מתלבש" על מאפייני הטנטון ומנטרל אותו.

 
למי זה מתאים?

לאנשים שיש להם טנטון חזק. למי שיש טנטון קל זה עלול להפריע.

מהם אחוזי ההצלחה ואיך אפשר לדעת אם זה יעבוד או לא?

אין כלל הבטחות שמי מרכיב מכשיר שמיעה יפתור את בעיית הטנטון באופן ודאי. אחוזי ההצלחה הם מגוונים: יש כאלה שהמכשיר העלים להם את הטנטון לחלוטין (בזמן ההרכבה הטנטון נעלם, וכשמורידים המכשיר הטנטון חוזר), יש כאלה שהמכשיר הקל אצלם את הטנטון ב-50%, ויש כאלה שהמכשיר לא עזר להם בכלל.

הדרך היחידה לדעת היא לנסות מכשיר שמיעה, ולהיווכח איך זה יכול לעזור לכם.